למה שווה לדעת תיאוריה

עודכן: 8 באוג׳ 2018

קרה לכם פעם בזמן שניגנתם יצירה מתווים, נתקלתם לפתע באקורד משונה, הכתוב במספרים ובסימני היתק מסובכים ולא הצלחתם לפענח אותו? ניסיתם לכתוב מנגינה ששמעתם בראשכם ולא ידעתם כיצד? או שבזמן שניגנתם עם חברים בג'אם לא יכולתם לאלתר כי לא הכרתם את הסולם? מקרים כאלה ורבים נוספים יכולים להתרחש כשחסר למוזיקאי ידע תיאורטי במוזיקה: קריאת תווים ואקורדים, הבנת מהלכים הרמוניים בשירים, הכרת הסולמות המוזיקליים ועוד. כאן נציג בפניכם את ההכרח בהבנת התיאוריה המוזיקלית ואת הידע שהיא נותנת למוזיקאי בתחילת דרכו, שיתבטא ביכולותיו בקריירה המקצועית שלו.


למוזיקה יש שפה משלה, שהבנתה מקלה על התקשורת בין מוזיקאים, מפיקים, מעבדים ומייעלת את תהליך העבודה ביניהם. לכל התופעות המוזיקליות יש שמות מקצועיים שבהם העוסקים במוזיקה משתמשים. התמצאות במושגים אלה מעבירה את הרעיונות המוזיקליים בצורה נכונה ומדויקת יותר מאשר שימוש במילים יומיומיות. נוסף לכך, הכרת תורת המוזיקה מאפשרת הבנה עמוקה ויסודית של ההשפעה הרגשית של מהלכים מלודיים, הרמוניים, צלילים מסוימים ודינאמיקות על המאזינים. מלחין או מעבד השולט בתיאוריה של המוזיקה יודע בדיוק באילו מהיסודות המוזיקליים להשתמש כדי ליצור אצל המאזין תחושות של שמחה, עצב, התרגשות, מתח ועוד עוד. הבנה זו תקנה לכם "ארגז כלים" בעת הלחנה או כתיבת עיבוד, אך גם יכולה לסייע לכם לנתח ולהבין לעומק יצירות ושירים שאתם כבר מכירים, לגלות באילו "כלים" היוצרים השתמשו וליישם את אותם כלים שבהם אמנים האהובים עליכם משתמשים לשימושכם האישי.


מעגל הקווינטות-שיטה העוזרת לזכור את הסולמות המז'וריים והמינורים

הטיעון העיקרי הנשמע מפי נגנים שלא מעוניינים ללמוד תיאוריה הוא שהכללים והחוקים הקיימים בתורת המוזיקה יגבילו אותם ולא יאפשרו לכם חופש יצירתי. אך ההפך הוא הנכון. כפי שציינתי בפסקה הקודמת, הכרת תורת המוזיקה תעניק לכם אין סוף אפשרויות ליצירה מוזיקלית. ממש כפי שהצייר מוסיף עוד צבעים לפלטת הציור או ששף מכניס רכיבים חדשים למנות שלו מתוך ידיעה איך כל מרכיב ישפיע על התוצאה הסופית. כשמתחילים ללמוד מוזיקה מכירים מספר מצומצם מאוד של אקורדים, משקלים וסולמות. אך אם תכירו את כולם יפתח בפניכם עולם חדש של אפשרויות. חוץ מזה, כיצד "תשברו" את כללים, אם אינם מכירים אותם? כל המלחינים והמוזיקאים הגדולים שנודעו בחדשנות מוזיקלית ובשבירת מוסכמות הכירו לעומק את התאוריה המסורתית. חשוב להבין שתורת המוזיקה אינה סט של חוקים שאחריהם אתם חייבים להתחקות, אלא קווים מנחים המעניקים לכם כלים ואפשרויות רבות ליצירת מוזיקה. הבנת התאוריה תסייע לכם לשמור על תחושת הקסם והייחודיות שבמוזיקה כשתלחינו או תנגנו קטעים מעניינים ומיוחדים בעזרת הכלים שצברתם.


הדרך הכי טובה ללמוד ולהבין את התיאוריה של המוזיקה היא לנגן על כלי נגינה. אצלנו תוכלו ללמוד לנגן על כלים "מגניבים" (כמו שהצעירים אומרים) כמו גיטרה קלאסית והגיטרה ה"מגניבה" (כלומר גיטרה חשמלית), פסנתר ותופים. אם אתם מרגישים צורך לפצוח בשירה ורוצים להישמע מצוין לשם שינוי אפשר גם ללמוד פיתוח קול. במהלך השיעורים תלמדו לקרוא תווים וטאבים (לגיטריסטים) ותחשפו לכללי התיאוריה השונים ולתורת המוזיקה. כמובן, תהליך הלמידה יתנהל בהתאם ליכולותיו ולקצב הלמידה האישי של התלמיד. צוות המורים המנוסה והסובלני שלנו שולט במגוון רחב של סגנונות ויוכל לנהל את תכנית הלימודים על פי טעמו המוזיקלי של כל תלמיד. כל זאת מבטיח חוויה לימודית מעשירה ומהנה עבור התלמיד.


פוסטים אחרונים

הצג הכול

ההיסטוריה של הגיטרה ככלי סולני התופס את מרכז תשומת הלב היא יחסית קצרה, אך כיום היא אחד מהכלים הנחשקים והפופולאריים ביותר בעולם. כמעט כל אחד רוצה ללמוד לנגן בגיטרה, ובעיקר בגיטרה חשמלית. בין היתר בשל ה