הגיטרה – הכלי וההיסטוריה

עודכן: 8 באוג׳ 2018

הגיטרה היא כלי מיתר עם ששה מיתרים אשר פורטים עליהם באצבעות או עם מפרט. הגיטרה המודרנית היא גלגול של שני כלי נגינה קדומים: העוד, שהוא כלי בן 5000 שנה שמוצאו במסופוטמיה, והלאוטה האירופאית (גיטרת רנסנס).

לאוטה

העוד היה חלק מהתרבות המוזיקלית באגן הים התיכון והמפרץ הפרסי אלפי שנים, עד שהגיע לאירופה בימי הביניים. לעוד 5 זוגות מיתרים בעלי כיוון זהה לכל זוג ומיתר באס אחד. לעוד צוואר קצר ללא סריגים- מבנה המאפשר גמישות רבה בנגינת מיקרוטונים. העוד מנוגן בעזרת מפרט ומשמש ככלי מלודי.

ללאוטה, לעומת זאת, יש סריגים לרוחב הצוואר והיא מנוגנת בעזרת האצבעות וכך ניתן להפיק באמצעותה פוליפוניה ואקורדים. הלאוטה הפכה לפופולרית בתקופת הרנסנס ומלחינים כמו ויואלדי ובאך כתבו לה יצירות. אך לקראת אמצע המאה ה18 איבדה הלאוטה את מעמדה ככלי סולני.

איש זקן מנגן בגיטרה. פאבלו פיקאסו, 1904

הגיטרה כפי שאנו מכירים אותה היום – בעלת צוואר רחב ושטוח, 6 מיתרים, 3 ניילון ו3 מלופפים במתכת - התפתחה בספרד לפני כ150 שנה, בעיקר ע"י בונה הגיטרות הנודע אנטוניו דה טורס. הצוענים בספרד אימצו את הכלי שהיה נייד וזול יחסית והפכו אותו לכלי פופולרי. עם כיבוש אמריקה הלטינית ע"י הספרדים והפורטוגזים נחשפה התרבות המקומית לגיטרה הקלסית והפכה לחלק בלתי נפרד מהמוזיקה הלטינית. החל ממוזיקת השורו ועד הסמבה והבוסה נובה כך התפתחה הגיטרה ככלי חוצה יבשות מאסיה לאירופה ומשם לאמריקה הצפונית והדרומית. בהדרגה פרצה הגיטרה מתחום המוזיקה העממית ומלחינים כתבו לה יצירות רציניות. בזכות זאת נעשתה הגיטרה לכלי פופולרי ביותר במאה האחרונה.


בארה"ב התפתחה בתחילת המאה ה20 הגיטרה האקוסטית עם גוף גדול יותר ומיתרי מתכת מתוחים מאוד עם סאונד בהיר וחזק יותר. סאונד שהתאים למוסיקת רוק, בלוז, קאנטרי וכו'. הגיטרה החשמלית הראשונה הופיעה בתחילת שנות השלושים והייתה גיטרת נפח מוגברת בעזרת פיק אפ מגנטי.

ב-1951 הוצגה ה fender telecaster שנחשבת לגיטרה החשמלית הראשונה בעלת גוף מלא אשר יוצרה בייצור המוני מיד אחריה הוצגה הבס החשמלית הראשונה Precision Bass שנקראה כך משום שחלוקת הצלילים לאורכה בוצעה ע"י סריגים ולא הייתה fretless.

fender telecaster

ה Precision בס שיחררה את הבסיסטים מהצורך לסחוב את הקונטרה בס הגדול והמגושם. פיתוח הבס החשמלי אפשר את לידתם של סגנונות מוזיקליים רבים.

עם הזמן התפתחה מאוד יכולת בניית הגיטרות החשמליות ופותחו צורות נוספות להגביר את הגיטרה כמו פיאזו אלקטרי ופיק אפ רגיש רטט. תחום רחב של יצרנים ממשיכים לייצר גיטרות חשמליות עם חידושים רבים.


בבית הספר "רוקסקול" מתקיימים שיעורי נגינה על גיטרה חשמלית, גיטרה קלאסית וגיטרה בס, בליווי צוות מורים מקצועי וסובלני בסביבה מפרגנת ותומכת. תוכנית הלימודים נבנית לפי יכולותיו וטעמו האישי של התלמיד ובכך מאפשרת חוויה לימודית מהנה. בשיעורים לומדים להכיר את מבנה הגיטרה ואחיזה נכונה של הכלי, טכניקות פריטה בסיסיות, אקורדים פשוטים וקריאת תווים ואקורדים. במהלך השיעורים התלמיד יוכל ללמוד לנגן את השירים האהובים עליו, להכיר סגנונות חדשים, ועם השקעה והתמדה, להפוך להיות נגן מקצועי.


פוסטים אחרונים

הצג הכול

ההיסטוריה של הגיטרה ככלי סולני התופס את מרכז תשומת הלב היא יחסית קצרה, אך כיום היא אחד מהכלים הנחשקים והפופולאריים ביותר בעולם. כמעט כל אחד רוצה ללמוד לנגן בגיטרה, ובעיקר בגיטרה חשמלית. בין היתר בשל ה